Опитування

Чи готові Ви звернутися до суду у разі порушення Ваших трудових прав?
 
Роль держави у вирішенні трудових спорів у 2009 році Друк
Новини
Вівторок, 02 березня 2010, 14:00

Національна служба посередництва і примирення є постійно діючим державним органом, створеним для сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів).

НСПП постійно здійснює моніторинг стану соціально-трудових відносин, аналізує причини виникнення розбіжностей між найманими працівниками та власниками, інформує та надає пропозиції відповідним органам державної влади, сторонам соціального діалогу щодо своєчасного вирішення та запобігання виникненню колективних трудових спорів, попередження страйків та акцій соціального протесту.

Було проведено інтерв'ю із завідувачем сектора НСПП по роботі в місті Києві паном Євгеном Бакіровим.

В ході зустрічі було отримано відповіді на наступні запитання:

Які колективні трудові спори найпоширеніші на даний час?

В яких галузях та регіонах виникає найбільша кількість трудових спорів?

Які регіони в умовах кризи є найбільш вразливими стосовно колективних трудових спорів, з чим це пов’язано?

Яка ситуація в Києві стосовно колективних трудових спорів?

 

Які колективні трудові спори найпоширеніші на даний час?

У 2009 році НСПП сприяла вирішенню 177 колективних трудових спорів (в т. ч. 166 спорів на виробничому рівні, 6 – на територіальному, 3 – на галузевому, 2 – на національному).

Зокрема, на промислових підприємствах – 110 колективних трудових спорів, на транспортних – 24, на будівельних – 10, на підприємствах житлово-комунального господарства – 6.

Учасниками зазначених спорів стали 1 256 616 найманих працівників 5606 підприємств, установ та організацій, якими було висунуто 490 вимог.

Найбільша кількість висунутих найманими працівниками вимог зареєстрована в таких областях:

 • Донецькій – 75,
 • Луганській – 69,
 • Дніпропетровській – 67,
 • Харківській – 46,
 • Львівській – 42.

Із загальної кількості колективних трудових спорів, вирішенню яких сприяла НСПП, упродовж 2009 року було зареєстровано 76 спорів (75 – на виробничому рівні, 1 – на національному рівні між Федерацією професійних спілок України та Кабінетом Міністрів України).

Основними причинами виникнення колективних трудових спорів залишаються наявна заборгованість із виплати заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати.

 

В яких галузях та регіонах виникає найбільша кількість трудових спорів?

У розрізі регіонів України колективні трудові спори на виробничому рівні було зареєстровано у Харківській (10), Донецькій (8), Сумській (7), Запорізькій, Луганській та Одеській (по 5), Хмельницькій (4), Дніпропетровській, Кіровоградській та Львівській (по 3), Вінницькій, Волинській, Київській, Миколаївській, Полтавській та Тернопільській (по 2), Житомирській, Івано-Франківській, Рівненській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській (по 1) областях, містах Києві (3) та Севастополі (1), зокрема на промислових підприємствах – 46, на транспортних – 16.

У зазначених 76 колективних трудових спорах найманими працівниками було висунуто 230 вимог, з них:

 • 22 – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;
 • 3 – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди;
 • 90 –щодо виконання колективного договору, угоди;
 • 115 – щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Сума заборгованості, яка стала основною причиною виникнення колективних трудових спорів (станом на 01.01.2010 року) склала 865,6 млн. грн.

Упродовж 2009 року за сприяння НСПП та у ході примирних процедур вирішено та знято з реєстрації 81 колективний трудовий спір (78 спорів – на виробничому рівні, 3 – на територіальному), учасниками яких були 45_495 працівників (74,7% від загальної чисельності) 168 підприємств.

За цей період вирішено та знято з реєстрації 161 вимогу найманих працівників, з них:

 • 19 – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;
 • 10 – щодо укладення або зміни колективного договору;
 • 59 – щодо виконання колективного договору, угоди;
 • 73 – щодо невиконання вимог законодавства про працю.

У розрізі регіонів України колективні трудові спори було вирішено у Дніпропетровській (13), Луганській (10), Донецькій, Львівській та Одеській (по 6), Кіровоградській та Сумській (по 5), Київській та Харківській (по 4), Полтавській та Хмельницькій (по 3), Івано-Франківській, Тернопільській та Чернігівській (по 2), Вінницькій, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській, Рівненській, Херсонській та Черкаській (по 1) областях та у місті Києві (3), зокрема на промислових підприємствах – 48, на транспортних – 12, на підприємствах житлово-комунального господарства – 6.

Водночас упродовж 2009 року за сприяння НСПП вирішено та знято з реєстрації 59 окремих вимог, які було висунуто найманими працівниками у 31 колективному трудовому спорі.

З них щодо:

 • встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 5;
 • укладення або зміни колективного договору, угоди – 1;
 • виконання колективного договору, угоди – 13;
 • невиконання вимог законодавства про працю – 40.

У 2009 році в результаті вирішення колективних трудових спорів погашена заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 442,8 млн. грн. (51,2% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення колективних трудових спорів).

Крім того, упродовж 2009 року НСПП здійснювала заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) у 1049 конфліктних ситуаціях (1048 – на виробничому рівні, 1 – на територіальному) на 1050 підприємствах, чисельність працівників яких склала 359,7 тис. осіб.

Найбільшу кількість конфліктних ситуацій взято на облік, зокрема у АР Крим (75), Закарпатській (73), Волинській (62), Тернопільській та Черкаській (по 61), Львівській (55), Чернігівській (52), Запорізькій та Київській (по 50) областях.

Серед галузей економіки найбільша кількість конфліктних ситуацій виникла, зокрема на підприємствах, в установах, організаціях будівництва (133), житлово-комунального господарства (126), машинобудування (112), транспорту та зв'язку (110).

У зазначених конфліктних ситуаціях зафіксовано 1363 розбіжності між сторонами соціально-трудових відносин, з них 49 – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 28 – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди; 429 – щодо виконання колективного договору, угоди; 857 – щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Із загальної кількості конфліктних ситуацій, що перебували на обліку НСПП, у 2009 році виникло 687 конфліктних ситуацій.

Найбільшу їх кількість взято на облік у АР Крим (47), Львівській (50), Закарпатській (46), Волинській та Черкаській (по 42), Чернігівській (39), Київській (38) областях.

 

Які регіони в умовах кризи є найбільш вразливими стосовно колективних трудових спорів, з чим це пов’язано?

Серед галузей економіки – на підприємствах, в установах, організаціях будівництва (100), житлово-комунального господарства (77), машинобудування (70), транспорту та зв'язку (58).

У зазначених конфліктних ситуаціях зафіксовано 890 розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин, з них 23 – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 8 – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди; 310 – щодо виконання колективного договору, угоди; 549 – щодо невиконання вимог законодавства про працю.

Найбільша кількість розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин виникла у трудових колективах Львівської (80), Херсонської (76), Сумської (54), Закарпатської (50), Тернопільської (48) областей.

Сума заборгованості із виплати заробітної плати, що стала основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин склала 446,2 млн. грн.

Упродовж 2009 року за сприяння НСПП врегульовано 805 розбіжностей (59,1% від загальної кількості) між найманими працівниками та роботодавцями у 626 конфліктних ситуаціях, чим попереджено виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) у 637 трудових колективах, з них щодо:

 • встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту – 33 (2,4% від їх загальної кількості);
 • укладення або зміни колективного договору, угоди – 21 (1,6%);
 • виконання колективного договору, угоди – 253 (18,6%);
 • невиконання вимог законодавства про працю – 498 (36,5%).

Найбільшу кількість розбіжностей врегульовано між сторонами соціально-трудових відносин у АР Крим (52), Херсонській (95), Тернопільській (60), Закарпатській (54), Черкаській (51) областях.

Зі 687 конфліктних ситуацій, що виникли у 2009 році, лише 34 стали предметом колективних трудових спорів, а саме: у Донецькій (5), Одеській (4), Запорізькій та Харківській (по 3), Вінницькій, Волинській, Київській, Полтавській та Хмельницькій (по 2), Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Луганській, Миколаївській, Рівненській, Херсонській, Черкаській та Чернігівській (по 1) областях, зокрема на промислових підприємствах – 17 колективних трудових спорів, на транспортних – 9.

За сприяння НСПП упродовж 2009 року в результаті запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) погашено заборгованості із виплати заробітної плати в сумі 263,8 млн. грн. (59,1% від суми заборгованості, що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій).

Загалом упродовж 2009 року в результаті заходів, здійснених НСПП у ході вирішення колективних трудових спорів та запобігання їх виникненню, погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 706 млн. 661,8 тис. грн., або 53,9% від загальної суми боргу (1 млрд. 311 млн. 855,5 тис. грн.), що був основною причиною виникнення колективних трудових спорів та конфліктних ситуацій.

Водночас НСПП постійно здійснювала моніторинг акцій соціального протесту, вимоги найманих працівників, у яких відповідно до статті 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" могли стати предметом колективних трудових спорів (конфліктів).

У 2009 році НСПП сприяла зменшенню соціальної напруги та пошуку взаємоприйнятних рішень між сторонами конфліктів при проведенні найманими працівниками 12 страйків та колективних припинень роботи, а також 108 акцій соціального протесту (далі – АСП), в тому числі – 4 всеукраїнських (міста Дніпропетровськ, Харків, Черкаси та Київ).

Найбільші прояви протестної активності мали місце в Харківській (21 АСП та 4 страйки), Волинській (11 та 1 відповідно), Луганській (2 та 5), Донецькій (4 та 2), Черкаській (7 АСП), Дніпропетровській та Львівській (по 8 АСП), Полтавській (6 АСП) областях та у місті Києві (14 АСП).

Основними причинами проведення акцій соціального протесту, страйків стали заборгованість із виплати заробітної плати, несвоєчасна виплата поточної заробітної плати, примусові відпуски за свій рахунок, скорочення робочого тижня, недостатній рівень соціального захисту працівників, незадовільні умови праці, недотримання власниками правил техніки безпеки.

 

Яка ситуація в Києві стосовно колективних трудових спорів?

Пропонуємо розглянути динаміку колективних трудових спорів на диаграмі:

 

Динамика коллективных трудовых споров в Киеве

Протягом 2009 року сектором НСПП по роботі в місті Києві проводилися заходи по сприянню вирішенню 6 колективних трудових спорів на 6 підприємствах, в яких брали участь 6891 працівників з 11708 працюючих на цих підприємствах, а саме:

 

 • державне підприємство Міністерства оборони України "Воєнне видавництво України "Варта" міста Києва (виробничий рівень);
 • філія "Управління "Укравтогаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" (виробничий рівень);
 • ДП "Укрбагет" ВАТ "Київський деревообробний комбінат" міста Києва (виробничий рівень);
 • комунальне підприємство "Київський метрополітен" (виробничий рівень);
 • ТОВ "Віадукт" (виробничий рівень);
 • державного підприємства завод "Генератор" (виробничий рівень).

У січні-грудні 2009 року було зареєстровано 3 колективні трудові спори, в яких брали участь 5967 працівників з 10420 працюючих на трьох підприємствах (філія "Управління "Укравтогаз" дочірньої компанії "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України", комунальне підприємство "Київський метрополітен", ТОВ "Віадукт").

Протягом 2009 року знято з реєстрації 3 колективні трудові спори:

- розпорядженням Національної служби посередництва і примирення від 03.02.2009 № 016-р було знято з реєстрації колективний трудовий спір між найманими працівниками дочірнього підприємства "Укрбагет" ВАТ "Київський деревообробний комбінат" міста Києва та наглядовою радою ВАТ "Київський деревообробний комбінат" міста Києва, зареєстрований Національної служби посередництва і примирення 01.06.2004 за № 028-04/26-В;

- розпорядженням Національної служби посередництва і примирення від 16.02.2009 № 033-р було знято з реєстрації колективний трудовий спір між найманими працівниками філії "Управління "Укравтогаз" дочірньої компанії "Укратрансгаз" НАК "Нафтогаз України" та директором дочірньої компанії "Укратрансгаз" НАК "Нафтогаз України", зареєстрований Національною службою посередництва і примирення 23.01.2009 за № 004-09/26-В;

- розпорядженням Національної служби посередництва і примирення від 05.11.2009 року № 214-р знято з реєстрації колективний трудовий спір між найманими працівниками товариства з обмеженою відповідальністю "Віадукт" міста Києва та адміністрацією товариства з обмеженою відповідальністю "Віадукт" міста Києва, зареєстрований з 18.06.2009 року (реєстраційний номер спору 059-09/26-В), як вирішений.

Національна служба посередництва і примирення розпорядженням від 19.02.2010 року № 009-р зареєструвала колективний трудовий спір між водіями цеху експлуатації тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо № 2 комунального підприємства "Київпастранс" міста Києва та адміністрацією тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо № 2 комунального підприємства "Київпастранс" міста Києва (реєстраційний номер № 001-10/26-В).

Інтерв'ю з Євгеном Бакіровим, завідувачем сектора НСПП по роботі в м. Києві

провела Ніна Булгакова, відділ кадрового аудиту
порталу «Все про трудове право
»

 

 
Template Design ah-68 | Copyright © 2010 by Honcharuk and Partners Law Firm

Матеріали, опубліковані на сайті, взято з відкритих джерел, підготовлено працівниками порталу Трудове право або придбано на комерційних засадах.

Використання матеріалів порталу Трудове право можливо лише за умови зазначення джерела такого матеріалу, тобто гіперпосилання www.trudovepravo.com.ua