Опитування

Чи готові Ви звернутися до суду у разі порушення Ваших трудових прав?
 
За "конвертну" зарплату каратимуть працівників Друк
Новини
Четвер, 13 травня 2010, 13:07

За получение зарплаты в конвертах отвечать будут сотрудникиПерший заступник голови Державної податкової адміністрації України – начальник податкової міліції Віктор Шейбут обіцяє, що податкове навантаження знизиться, але лише тоді, коли поновиться економіка.

bullet_ball_glass_red.pngНещодавно заступник голови ДПАУ Сергій Лекарь заявив про те, що за виплату зарплати у конвертах треба карати не лише роботодавців, а й працівників. Чи ви підтримуєте цю ініціативу?

Думаю, що наймані працівники мають нести не кримінальну, а адміністративну відповідальність. За оперативними даними, в Україні 50% зарплат виплачується у конвертах, що призводить до недонадходження грошей до Пенсійного фонду та місцевих бюджетів. Зараз відповідальність за виплату зарплати у конвертах передбачено ст. 212 Кримінального кодексу («Ухиляння від сплати податків»). Та ми ж не хочемо перетворити всю країну на зону. Тож вихід один — штраф.

bullet_ball_glass_red.pngА що чекає на керівників — штраф чи арешт?

Ми заарештовуємо тільки якщо є загроза, що керівники підприємства можуть зникнути або вплинути на хід слідства. Найголовніше — повернути гроші. Арешти й кількість кримінальних справ — це не самоціль. Наведу один приклад. Нещодавно було порушено кримінальну справу проти керівництва великого кондитерського підприємства — «Житомирські ласощі». Ми отримали інформацію, що його працівникам за відомостями виплачували мінімальну зарплату, а в конвертах вони отримували доплату. Використовувалася така схема: від імені працівників з фірмою «Ренесанс» було укладено договори про надання консультацій з виробництва кондитерських виробів. За ці консультації працівники й отримували доплату в конвертах. Та вони й гадки не мали про фірму «Ренесанс». Ми вже провели обшуки за місцем проживання і роботи засновників компанії, вилучили договори, допитали працівників підприємства. З'ясовуємо, як довго тривала афера. За попередніми даними, підприємство недоплатило лише до ПФ понад 3 млн грн. Але поки що під варту не взяли нікого.

bullet_ball_glass_red.pngЯким підприємствам буде приділено найбільше уваги в ході боротьби із зарплатою в конвертах?

Пошук таких підприємств — це, насамперед, наша оперативна майстерність. Але можу сказати, що особливу увагу привертають успішні підприємства, де у працівників за відомостями зарплати менші, ніж мінімальні. Наприклад, беремо таку компанію з кількістю робітників у 100 осіб. Переконуємося, що там справді працює така кількість людей — вранці і ввечері рахуємо, скільки людей приходить та йде (плюс­мінус п’ять-шість осіб, які пішли раніше або пізніше). Потім перевіряємо фонд заробітної плати, добробут окремих працівників і робимо висновки. А в день зарплати приходимо на підприємство, і все стає ясно — іменні конверти розкладені та чекають на своїх власників. Крім того, у нас є джерела оперативної інформації — багато працівників не приховують того факту, що отримують зарплату в конвертах, розуміючи, що це погано.

bullet_ball_glass_red.pngКрім боротьби із зарплатою в конвертах, які ще є пріоритети в податкової міліції?

Ми проводимо операцію «Бюджет». У ході її ліквідуємо схеми уникання сплати податків, а також запобігаємо незаконному відшкодуванню ПДВ. Крім того, разом з митницею проводиться широкомасштабна операція «Щит» — наведення порядку зі сплатою податків у зовнішньоекономічній сфері. Під особливим контролем — імпорт дорогих товарів.

bullet_ball_glass_red.pngЧи активізувалася боротьба з конвертаційними центрами?

У 2009-му викрито чотири організовані злочинні угруповання, а за три місяці цього року — також уже чотири. Йдеться про злочинні організації, у яких ролі було чітко розподілено між учасниками — організаторами, касирами, фінансистами, водіями, збройною охороною.

Наприклад, наприкінці минулого року викрили діяльність великого «конверта». Уже порушено кримінальну справу, організатори заарештовані й перебувають під вартою. Їх ізольовано, бо, якщо вийдуть на свободу, справа просто розвалиться — свідки змінюватимуть покази тощо. Ці хлопці встигли відмити 3 млрд. грн. Але є конвертаційні центри й поменше — наприклад, з обсягом операцій 85 млн. грн.

bullet_ball_glass_red.pngПослуга переведення грошей у готівку подорожчала?

За нашою оперативною інформацією, раніше це коштувало 0,5% від суми. Зараз ціна підвищилася до 0,7–0,8%.

bullet_ball_glass_red.pngПовертаючись до арештів — ви були одним із керівників податкової міліції під час розслідування найбільш резонансної справи, пов'язаної з взяттям під варту групи менеджерів — справи банку „Слов’янський” у 2000–2001 роках. Чи може щось таке повторитися зараз?

Тоді я був начальником Управління боротьби з корупцією та безпеки в органах державної податкової служби, але справа відбувалася на моїх очах. Зараз без роботи я теж не залишуся. Таких, як банк „Слов'янський”, у нас уже три фінструктури. Це середні банки, які були частиною злочинної схеми й використовувалися як інструмент для вимивання бюджетних коштів. Ми знаємо, що деякі вищі керівники банків діяли свідомо. Порушуватимемо кримінальні справи, а зараз ми на стадії документування за фактом розкрадання бюджетних коштів.

bullet_ball_glass_red.pngЯк ви вважаєте, чи не надмірне податкове навантаження на економіку — воно становить близько 30,9% ВВП (з урахуванням ПФ — 42%ВВП)? Якщо ДПАУ все ж таки реалізує свої ініціативи, чи не зупиняться підприємства?

Ніхто не душитиме підприємства, однак потрібно вжити непопулярних заходів, щоб вивести країну з економічного колапсу. А коли економіка відновиться, податкове навантаження знизиться. У 2003–2004 роках, коли Микола Азаров очолював економічний блок уряду, воно знижувалося. Коли ми йшли з уряду в 2007-­му, то залишили в скарбниці багато грошей.

За матеріалами розмови Ганни Сайченко та Костянтина Кравчука, «Контракти»

Джерело: http://pravotoday.in.ua


 
Template Design ah-68 | Copyright © 2010 by Honcharuk and Partners Law Firm

Матеріали, опубліковані на сайті, взято з відкритих джерел, підготовлено працівниками порталу Трудове право або придбано на комерційних засадах.

Використання матеріалів порталу Трудове право можливо лише за умови зазначення джерела такого матеріалу, тобто гіперпосилання www.trudovepravo.com.ua