Опитування

Чи готові Ви звернутися до суду у разі порушення Ваших трудових прав?
 
Як підприємцю не перетворитися на найманого працівника Друк
Статті - Думка юриста
Середа, 08 червня 2011, 17:26

З набуттям чинності Податковим кодексом України (надалі за текстом - ПКУ) життя українців - платників податків та зборів перетворилося на мінне поле. Оскільки з'явилися нові норми, обмеження, види податків.

Зокрема, для фізичних осіб - підприємців (надалі за текстом - ФОП) платників єдиного податку більшість норм ПКУ є дуже слабкою межею між спрощеною та загальною системами оподаткування. Отже, розглянемо:

Податок з доходів фізичних осіб та оплата послуг ФОП - платника єдиного податку

Так статтею 177.8. із внесеними до неї змінами та доповненнями 7 квітня 2011 року платник податку з доходів фізичних осіб не буде сплачувати такий податок з суми, виплаченої ним фізичній особі підприємцю, якщо:

  1. ФОП на день платежу надав платнику оригінал витягу або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (надалі за текстом - ЄДР);
  2. зазначені в такому витягу або виписці види діяльності ФОП відповідають виду діяльності, за який перераховуватиметься платіж;
  3. відносини, встановлені між ФОП та платником, як відносини між працівником та роботодавцем.

В іншому випадку сума платежу оподатковуватиметься за ставкою 15% або 17% (якщо сума платежу менше 10 мінімальних заробітних плат та більше відповідно).

lawyer-button.gif

У відповідності до ст.14.1.195 ПКУ працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

У відповідності до ст.14.1.222 ПКУ роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.

Рекомендації щодо оформлення договорів між ФОП та іншим суб'єктом підприємницької діяльності

Аналізуючи чинне законодавство та судову практику щодо правовідносин між працівником або ФОП та роботодавцем, слід зазначити наступне: для уникнення визнання правовідносин між ФОП та іншим суб'єктом підприємницької діяльності як трудових, такому суб'єкту слід дотримуватись таких рекомендацій:

1.    Не вказувати в договорі режим роботи. Його дотримання залежить лише від доброї волі ФОП.
2.    При визначенні предмета договору максимально конкретизувати вид та об’єм роботи, уникаючи опису трудової функції (професії, спеціальності, кваліфікації).
3.    Оплату робіт проводити виключно на підставі підписаного сторонами акту виконаних робіт.

Витяги або виписки для кожного контрагента ФОП - платника податку з доходів фізичних осіб

Необхідність надавати своїм контрагентами оригіналів виписки або витягу з ЄДР з'явилися Із «спрощенням» реєстрації. Тобто з 7 травня 2011 року запровадився несподіваний для багатьох і такий потрібний державі, так званий, податок або акциз на операції ФОПів.

З 7 травня 2011 кожен підприємець, отримуючи гроші від юридичної або фізичної особи — підприємця, повинен надати виписку або витяг з ЄДР.

«Ст. 177.8. Податкового кодексу України

Під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від операцій, здійснюваних в межах обраних ним видів діяльності, суб'єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, який отримує такий дохід, надано виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців про державну реєстрацію його як суб'єкта підприємницької діяльності».

Слід звернути увагу на те, що до внесення змін до ПКУ у зв'язку зі скасуванням свідоцтва про реєстрацію фізособа — підприємець міг надати лише копію свого свідоцтва (вартістю до 1 грн.), тепер він повинен для кожного контрагента отримувати оригінал виписки або витяги з держреєстру (вартістю 17 або 54,4 грн. відповідно).

Відмінності виписки від витягу з ЄДР

Виписка з Єдиного державного реєстру:

Нормативно-правовий акт
  • коштує 17 грн.1

    Скачати запит на виписку з єдиного державного реєстру

  • отримати її можна за місцем реєстрації або місцем проживання запитувача;
  • звернутися за випискою може юридична або фізична особа — підприємець (або уповноважений представник) тільки про себе;
  • термін дії виписки складає 30 днів.

  • Закон України вiд 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» 15.05.2003 № 755-IV.
  • Наказ Держкомпідприємництва вiд 20.10.2005 № 99 «Про розмір та порядок внесення плати, що справляється за одержання витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».


Витяг з Єдиного державного реєстру

Нормативно-правовий акт
  • Скачати запит на витяг з єдиного державного реєстру

    коштує 51 грн.1 (за отримання витягу з Держреєстру) + 3,4 грн.1 (за кожен аркуш інформації на бланку встановленого зразка), в т. ч. 10%2 від вартості всіх послуг на спец.рахунки відповідного державного реєстратора;
  • отримати її можна незалежно від місця реєстрації або проживання запитувача;
  • запитувати витяг можна про будь-яку юридичну або фізичну особу — підприємця;
  • термін дії витягу законодавством не встановлено, тобто вона дійсна доки до відомостей Єдиного державного реєстру не внесено відповідних змін 

  • Закон України вiд 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» 15.05.2003 № 755-IV.
  • Наказ Держкомпідприємництва вiд 20.10.2005 № 99 «Про розмір та порядок внесення плати, що справляється за одержання витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».
  • Лист Держкомпідприємництва від 12.04.2010 р. № 4552 «Про надання роз'яснення»

Отже, з 7 травня 2011 фізична особа — підприємець, наприклад, програміст, отримуючи оплату за свої послуги з інформатизації, повинен:

  1. Для кожного клієнта (юридичної або фізичної особи-підприємця) отримати оригінал виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців;
  2. За кожен примірник витягу або витягу з Єдиного державного реєстру заплатити 17 або 54,4 грн. відповідно;
  3. Пам'ятати, що виписка коштує дешевше витягу, але термін дії виписки складає всього 30 днів;
  4. Не завжди виписку можна отримати у будь-якого реєстратора — йому потрібно довести, що підприємець живе або зареєстрований саме в районі реєстратора. При цьому не кожному реєстратору буде підставою вважати його район Вашим місцем проживання договір найму житла.
  5. для отримання виписки юристом потрібно виписати довіреність, для отримання витягу уповноваженим юристом, виписувати нічого не потрібно.

17 травня 2011 Державною податковою службою України було видано лист № 13663/7/29–1017, згідно з яким нововведення, пов'язані з виписками з Держреєстру, відносяться тільки до зареєстрованих після 07.05.2011 або які після 07.05.2011 вносили зміни у відомості про себе в Єдиний державний реєстр.

Але ми всі пам'ятаємо, що згідно зі ст. 52.2 ПКУ «Податкова консультація МАЄ індівідуальній характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію», тобто лист ДПАУ не може вважатися роз'яснювальним документом і обов'язковим до застосування. Крім того, в тексті ПКУ жодних посилань щодо поділу дій підприємців з виписками або витягами на період до 7 травня 2011 року і після нього немає.

Особлива увага податківців до правовідносин із ФОП

При податковій перевірці інспектор обов'язково буде звертати увагу на наявність оригіналів виписок або витягів, а також вишукувати відмінності Ваших з клієнтом правовідносин від трудових, тому що:

  • Відсутність виписки чи витягу від ФОП буде чудовою нагодою для нарахування 15% або 17% прибуткового податку від всієї суми платежу на користь такого підприємця;
  • Визнання відносин між ФОП та юридичною або фізичною особою - підприємцем трудовими є підставою для донарахування податку з доходів фізичних осіб, а також єдиного соціального внеску, а це більше 50% від суми платежу ФОП;
  • з III кварталу 2011 року можна буде сміливо поповнювати скарбницю держави за рахунок штрафних санкцій з тих, хто довіряє листам ДПАУ або не читає Податковий кодекс між рядків.

Оксана Донская,  http://bftd.in.ua/


1 - реквізити рахунку для перерахування коштів за отримання інформації з Єдиного державного реєстру

  • Одержувач: ДП «Інформаційно-ресурсний центр»
  • Код ЄДРПОУ: 33499803
  • Р/р 26003301812,  ВАТ «Ощадний банк України» м. Київ
  • МФО 300465
  • ІПН 334998026552, номер свідоцтва ПДВ 100325124
  • Призначення платежу: За отримання виписки (витягу) з ЄДР, в т.ч. ПДВ

2 - реквізити спеціальних рахунків необхідно уточнювати у відповідного реєстратора

 
Template Design ah-68 | Copyright © 2010 by Honcharuk and Partners Law Firm

Матеріали, опубліковані на сайті, взято з відкритих джерел, підготовлено працівниками порталу Трудове право або придбано на комерційних засадах.

Використання матеріалів порталу Трудове право можливо лише за умови зазначення джерела такого матеріалу, тобто гіперпосилання www.trudovepravo.com.ua