Опитування

Чи готові Ви звернутися до суду у разі порушення Ваших трудових прав?
 
Лист від 24.12.2009 р. №28800/7/17-0217 "Щодо організації роботи по декларуванню доходів, одержаних фізичними особами у 2009 році" Друк
Законодавство
Написав Державна податкова адміністрація України   
Середа, 23 грудня 2009, 23:00

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

Лист
від 24.12.2009 р.                               №28800/7/17-0217

ВИТЯГ

 

Щодо організації роботи по
декларуванню доходів, одержаних
фізичними особами у 2009 році



З метою забезпечення виконання громадянами конституційного обов’язку щодо декларування доходів, отриманих у 2009 році, та на виконання норм Закону України від 22 травня 2003 року № 889 –ІV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі-Закон 889), у 2010 році допускається подання платниками податку з доходів фізичних осіб декларацій за формою декларації про доходи згідно з додатком № 1 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року за № 64.

З метою спрощення для платників податку процедури проведення нарахування податкового кредиту та вирахування суми податку, які підлягають доплаті або поверненню, рекомендується використовувати форми Переліку витрат, що дозволено до включення до податкового кредиту, та Розрахунку сум податку до сплати або повернення з бюджету, зразки яких наведено у податковому роз’ясненні ДПА України від 18.01.05р. № 878/7/17-3117 “Щодо забезпечення виконання вимог статті 18 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб”.

Податкові органи на місцях забезпечують платників податку безоплатно бланками декларації та вказаними формами переліку сум витрат і розрахунку сум податку з доходів фізичних осіб.

Звертаємо увагу, що до Закону № 889 внесено відповідні зміни, які слід врахувати при проведенні деклараційної кампанії у 2010 році.

Так, Законом України від 23.06.2009 року №1533-VI „Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи”

( далі Закон №1533-VI) внесені зміни до пп.4.2.11 пункту 4.2 статті 4 Закону №889, згідно з яким підлягає оподаткуванню сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк давності згідно з законом, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів (обов’язкових платежів) та погашення податкового боргу.

Отже, до 1 квітня 2010 року фізичні-особи боржники, в яких, починаючи з 24.11.2009 року, минув строк позовної давності щодо їх заборгованості перед кредиторами, повинні подати річну податкову декларацію до податкового органу за місцем свого проживання, в якій відобразити всю суму такої заборгованості, але податок сплачується лише за умови, що сума такої заборгованості перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. Тобто, при декларуванні доходів у вигляді заборгованості за 2009 рік, не підлягає оподаткуванню сума, що не перевищує 334,5 грн. ( 669 грн. х 50 %) .

Починаючи з 24 листопада 2009 року підприємство-кредитор, в якого минув строк позовної давності щодо заборгованості боржників, повинно повідомити податковий орган про цей факт (про суму простроченої заборгованості) у податковому розрахунку за ф. №1 ДФ за ознакою доходу „14”.

Законом №1533-VI підтверджено право платника податку на податковий кредит за процентами, сплаченими банку за користування іпотечним житловим кредитом, в іноземній валюті, яким у пункті 10.1 статті 10 абзац перший Закону 889 після слів „за іпотечним житловим кредитом” доповнено словами „наданими позичальнику як у національній, так і в іноземній валютах”.

Додатково щодо застосування у 2010 році розміру податкової соціальної пільги повідомляємо. Відповідно до пп. 6.5.1 Закону № 889 податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого протягом звітного місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї згідно із законодавством виплати, компенсації та відшкодування), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Згідно з пп.6.1.1 п.6.1 ст.6 Закону 889, будь-який платник податку, в якого розмір місячної заробітної плати не перевищує встановлений рівень заробітної плати має право на податкову соціальну пільги у розмірі 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Відповідно до Закону України від 20 жовтня 2009 року N 1646-VI „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” (далі – Закон №1646), який спрямований на встановлення розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, що забезпечить належний соціальний захист кожного громадянина України у період фінансово-економічної кризи, прожитковий мінімум для працездатних осіб та розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2010 року встановлено на рівні 869 гривень.

Прикінцевими положеннями цього Закону дано доручення Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань бюджету при підготовці та доопрацюванні проекту закону про Державний бюджет України на 2010 рік врахувати розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, передбачені цим Законом.

З врахуванням положень Закону №1646 розмір місячної заробітної плати, що даватиме кожному платнику податку право на застосування податкової соціальної пільги становитиме у 2010 році 1220 грн. (869 грн. х 1,4).

 Розмір податкової соціальної пільги, передбаченої пп.6.1.1. п.6.1 ст.6 Закону №889, у 2010 році становитиме 434 грн. 50 коп. ( 869 грн. х 50%).

 При цьому 150% ПСП (пп.6.1.2 ст.6 Закону №889) дорівнюватиме 651 грн. 75 коп.

 ПСП 200% (пп.6.1.3 ст.6 Закону №889) становитиме 869 грн.

 

 

Заступник Голови                                           С.І. Лекарь

Останнє оновлення на Вівторок, 05 січня 2010, 19:08
 
Template Design ah-68 | Copyright © 2010 by Honcharuk and Partners Law Firm

Матеріали, опубліковані на сайті, взято з відкритих джерел, підготовлено працівниками порталу Трудове право або придбано на комерційних засадах.

Використання матеріалів порталу Трудове право можливо лише за умови зазначення джерела такого матеріалу, тобто гіперпосилання www.trudovepravo.com.ua